Živnosť alebo s.r.o. ?

Je pre vás výhodnejšia živnosť alebo založenie eseročky? Týchto pár bodov vám môže pomôcť rozhodnúť sa správne už pri zakladaní spoločnosti.

Založenie podnikateľskej činnosti

Eseročka – založenie spoločnosti s ručením obmedzeným je časovo aj finančne náročnejšie v porovnaní so živnosťou. Pre zápis do Obchodného registra je potrebné vypracovať viacero dokumentov, ktorých správnosť overuje registrový súd. Spolu so žiadosťou je potrebné uhradiť súdny poplatok vo výške 300 Eur (resp. 150 Eur v prípade podania prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu) plus ďalšie výdavky (poplatky za právne služby, notárske overenie dokumentov a pod.) Okrem týchto výdavkov je potrebné preukázať 5 000 Eur ako základné imanie spoločnosti.

Živnosť – v porovnaní s eseročkou je založenie finančne aj časovo menej náročné. Podnikateľ vybaví živnosť na Okresnom úrade – Odbor živnostenského podnikania a nákladom sú poplatky za jednotlivé živnosti. V remeselných alebo viazaných živností je poplatok vo výške 15 Eur za jednu živnosť, pri voľných živnostiach je poplatok 5 Eur (v prípade elektronického podania 7,50 Eur za remeselné živnosti a voľné živnosti sú bezplatné).

Zoznam viazaných a voľných živností je možné nájsť tu. http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie

Zmeny v podnikaní

Eseročka – zmeny sídla, spoločníkov či konateľov, podnikateľskej činnosti a pod. je nutné vykonať prostredníctvom Registrového súdu prostredníctvom zmenového formulára, pričom zmena je spoplatnená sumou 66 Eur (v prípade elektronického podania je to 33 Eur)

Živnosť – zmeny je možné vykonať prostredníctvom Odboru živnostenského podnikania, pričom správny poplatok je vo výške 3 Eur.

Daňové zaťaženie

Eseročka – v porovnaní so živnosťou spoločnosť s ručením obmedzeným neplatí odvody (sociálne ani zdravotné poistenie). Zdaňuje svoje skutočné príjmy vo výške 22 % (plánované je zníženie na 21 % v roku 2017) resp. platí daňovú licenciu, pričom tieto príjmy po zdanení nemôže použiť na osobné účely spoločníkov.

Živnosť – príjmy sú zdaňované sadzbou 19 % (resp. 25 % z o základu dane presahujúcej 176,8 násobok životného minima), pričom základ dane môže byť znížený o tzv. nezdaniteľnú časť základu dane (3 803,33 Eur) alebo aj o ostatné nezdaniteľné časti (viac podrobností nájdete tu). Okrem dane sú príjmy živnostníka predmetom sociálneho aj zdravotného poistenia.

Účtovníctvo a administratíva

Eseročka – v prípade spoločnosti s ručením obmedzeným je nutné viesť podvojné účtovníctvo buď s pomocou externej spoločnosti (napr. Tvoje Účto, s.r.o.) prípadne zamestnaním samotného účtovníka. S administratívou sú spojené aj archivácia dokumentov, či rôzne výkazy a štatistiky.

Živnosť – je možné viesť tzv. jednoduché účtovníctvo alebo v prípade uplatnenia paušálnych výdavkov nemusí živnostník viesť účtovníctvo vôbec. Administratívu zvládne aj samotný živnostník.

Ručenie za záväzky

Eseročka – na rozdiel od živnosti ručí podnikateľ len do výšky svojho nesplateného vkladu, teda v prípade finančných problémov môže prísť iba o finančné prostriedky, ktoré do podnikania vložil.

Živnosť – podnikateľ ručí celým svojím (teda aj súkromným) majetkom, čo môže byť rizikové práve v prípade finančných problémov.

Share Post :

More Posts

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.