Elektronická schránka

Čo je elektronická schránka a aké je jej využitie?

Podľa zákona č. 305/2016 Z. z. o e-Governmente je elektronická schránka úložisko, v ktorom sú uložené elektronické správy a upozornenia a prostredníctvom ktorej môžu občania alebo podnikateľské subjekty komunikovať s verejnou správou elektronickou formou. Na jednej strane teda občania, podnikatelia a iné inštitúcie podávajú prostredníctvom elektronickej stránky podania (žiadosti) adresované orgánom verejnej správy a na strane druhej prijímajú elektronické úradné dokumenty a rozhodnutia.

Elektronická schránka je zriadená prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy na adrese www.slovensko.sk a jej zriadenie je pre fyzické (občania) aj právnické (podnikatelia) osoby automatické (nie je potrebné žiadať o zriadenie) a bezplatné.

Od 1. januára 2017 budú môcť všetky úrady štátnej správy doručovať dokumenty do elektronickej schránky, pričom, pričom tie budú automaticky považované za doručené. Preto je potrebné, aby predovšetkým majitelia a štatutári právnických osôb pravidelne kontrolovali svoju elektronickú schránku.

Čo je potrebné na prihlásenie?

Pre vstup na Ústredný portál verejnej správy sú potrebné:

  • Občiansky preukaz s elektronickým čipom (tzv. eID kartu) a aktivovanou eID funkciou (to znamená že bol k nemu definovaný bezpečnostný osobný kód BOK), ktorý je možné vybaviť na oddelení dokladov Okresného riaditeľstva Policajného zboru,
  • Čítačku elektronický kariet (vydávaná bezplatne spolu s eID kartou),
  • Na počítači nainštalovanú aplikáciu eID klient, ktorá slúži na prihlásenie a ovládače k čítačke elektronických kariet.

 

Následne sa užívateľ prihlási prostredníctvom portálu www.slovensko.sk, v prípade problémov s prihlásením môžu pomôcť aj tieto podokumenty:

  • Postup pri prihlásení na portál prostredníctvom elektronického OP
  • Príručka k elektronickej schránke

 

Share Post :

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.