Živnosť popri zamestnaní v roku 2017

Vykonávať popri pracovnom pomere podnikateľskú činnosť je povolené (s výnimkou štátnych zamestnancov) a v niektorých prípadoch aj výhodné vďaka úspore na dani z príjmov a odvodoch do zdravotnej a sociálnej poisťovne. V prípade neštátnych zamestnancov môže byť podnikanie obmedzené, ak vykonávajú činnosť s konkurenčným charakterom k predmetu činnosti zamestnávateľa a môžu ho vykonávať len s písomným súhlasom zamestnávateľa.

V prípade, že sa ako zamestnanec rozhodnete podnikať aj ako živnostník, musíte najprv získať osvedčenie o živnostenskom oprávnení na miestnom Živnostenskom úrade.

Zdravotné poistenie živnostníka popri zamestnaní                                                                                                             

Ak sa rozhodnete otvoriť si živnosť popri pracovnom pomere, zdravotné odvody musíte platiť z oboch príjmov. ALE nakoľko odvody už platí zamestnávateľ, môžete si stanoviť výšku preddavku na zdravotné poistenie v akejkoľvek (aj nulovej) výške. Živnostenský úrad vás automaticky prihlási ako živnostníka do zdravotnej poisťovne, ale keďže nevie že ste aj zamestnaný, je potrebné do 8 dní od založenia živnosti nahlásiť nulový preddavok poistného plateného zo živnosti.

Sociálne odvody živnostníka/zamestnanca

Keďže sociálne odvody sú počítané zo zisku zo živnosti, v prvom roku nie je potrebné sa v Sociálnej poisťovni registrovať resp. platiť preddavky poistného. V prípade, že ako živnostník zarobíte v roku 2016 viac ako 5 148 Eur (12-násobok mesačného minimálneho vymeriavacieho základu), musíte začať platiť minimálne sociálne odvody. V prípade že ste začali podnikať v roku 2016, Sociálna poisťovňa vám na základe daňového priznania podaného do 31. marca automaticky v termíne do 1. júla oznámi povinnosť platenia odvodov minimálne vo výške 142,20 Eur.

Od 1. januára 2017 bude výška ročného minimálneho vymeriavacieho základu vo výške 5 298 Eur a minimálne odvody vo výške 146,35 Eur.l

Daň z príjmov

Príjem zo živnosti je zdaňovaný odlišne ako príjem zo závislej činnosti (zo zamestnania), kde je zamestnávateľ povinný zrážať a odvádzať daňovému úradu preddavky na daň. V prípade príjmov z podnikania je daň počítaná až na základe vami podaného daňového priznania a počas prvého roku nemusíte pri dani z príjmov zo živnosti platiť žiadne preddavky.

Daňové priznanie

V prípade podnikania živnostníka popri zamestnaní je nutné podať za predchádzajúce zdaňovacie obdobie daňové priznanie (v prípade príjmov roku 2016 v termíne do 31. marca 2017). Ako zamestnanec/živnostník požiadate svojho zamestnávateľa o Potvrdenie o preddavkoch na daň z príjmov a kombináciu príjmov zo závislej činnosti a príjmov a výdavkov zo živnosti uvediete vo svojom daňovom priznaní.

Viac informácii o živnostenskom podnikaní, daňovom a odvodovom zaťažení živnostníkov i zamestnancov môžete v ďalších článkom na našej webovej stránke. Radi vám tiež pomôžeme so založením živnosti, ak uvažujete o začatí podnikateľskej činnosti resp. so spracovaním daňového priznania (kontakt).

Share Post :

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.