Podľa § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa daňový bonus uplatňuje na každé vyživované nezaopatrené dieťa, ktoré žije v domácnosti s daňovníkom.
Čo je to daňový bonus?
Je to vlastne daňová úľava, ktorá je poskytnutá daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa žijúce s ním v domácnosti a to prostredníctvom zníženia dane z príjmov so závislej činnosti a tým zvýšenia jeho čistého príjmu.
Aká je výška daňového bonusu?
V roku 2017 si môže daňovník uplatniť daňový bonus vo výške 21,41 Eur mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v spoločnej domácnosti. Ročný daňový bonus predstavuje sumu 256,92 Eur.
Kto si môže uplatniť daňový bonus?
Nárok na daňový bonus má daňovník ak spĺňa nasledovné podmienky:
- dosiahol počas obdobia aktívne príjmy (so závislej činnosti alebo z podnikania) minimálne vo výške 2.430 Eur v roku 2016;
- vyživuje vo svojej domácnosti nezaopatrené dieťa (vlastné, osvojené, v náhradnej starostlivosti);
- je schopný preukázať svoj nárok dokladmi (rodný list dieťaťa, potvrdenie o návšteve školy a pod.)
Daňový bonus sa vzťahuje na nezaopatrené dieťa a teda daňový bonus si môže uplatniť do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie však do dovŕšenia veru 25 rokov v prípade trvajúceho štúdia.
Pokiaľ žije nezaopatrené dieťa v domácnosti s viacerými daňovníkmi, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Uplatniť daňový bonus je možné uplatniť už v mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo (prípadne v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do náhradnej starostlivosti rodičov).
Ako uplatniť nárok na daňový bonus?
Nárok na daňový bonus môže daňovník preukázať nasledovnými dokladmi:
- Dokladom o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu (rodný list, rozhodnutie súdu o osvojení dieťaťa a pod.)
- Potvrdením o návšteve školy platným na daný školský rok
- Potvrdením úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa.
Ak má daňovník príjmy z podnikania, môže si nárok na daňový bonus uplatniť len v rámci podávaného daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie.