Index daňovej spoľahlivosti

Novelou Daňového poriadku (Zákon č. 563/2009 Z. z. o Správe daní) s účinnosťou od 1. januára 2018 sa zavádza tzv. Index daňovej spoľahlivosti pre podnikateľov.

Tento nástroj by mal pomôcť k zvýšeniu daňovej transparentnosti a doplniť tak funkčnosť verejne dostupných zoznamov uverejnených na stránke Finančnej správy (zoznam daňových dlžníkov, zoznam subjektov registrovaných pre DPH). K týmto zoznamom by mal pribudnúť aj zoznam daňovníkov s výškou uplatnených nadmerných odpočtov alebo dodatočne uplatnených nadmerných odpočtov.

Čo je to index daňovej spoľahlivosti?

Malo by ísť o objektívne, nezávislé a legálne hodnotenie daňových subjektov na základe plnenia resp. neplnenia si zákonných povinností voči Daňovému úradu predovšetkým v súvislosti s DPH, daňou z príjmov, spotrebnými daňami či správnosťou vedenia účtovníctva a účtovných kníh.

Daniari budú teda podnikateľov „známkovať“ a firmy sa na základe tohto hodnotenia môžu dostať do skupiny spoľahlivých, menej spoľahlivých alebo nespoľahlivých spoločností.

Bude index daňovej spoľahlivosti verejný?

Samotný index nebude verejný, čiže daňový subjekt nebude môcť zistiť index daňovej spoľahlivosti svojich obchodných partnerov alebo konkurentov. A rovnako sa spočiatku pri zavedení nepočíta s možnosťou, aby daňový subjekt mal informáciu o vlastnom indexe.

Aké budú výhody zavedenia indexu daňovej spoľahlivosti?

Zákon počíta so zavedením verejného zoznamu osobitných daňových režimov, ktoré v súčasnosti nie sú verejne dostupné. Pokiaľ sa daňový subjekt bude voči Daňovému úradu správať zodpovedne a plniť si svoje zákonné povinnosti riadne a načas, daňovému subjektu by mohli byť pridelené rôzne výhody (napr. nižšie sadzby pokút z omeškania či z pochybenia, kratšia lehota na vrátenie nadmerného odpočtu DPH a pod.). Či sa daňového subjektu osobitný režim týka alebo nie, sa dozvie na základe písomného oznámenia.

Vydanie indexu sa predpokladá najskôr v polovici roku 2018, po vyhodnotení riadne podaných aj odložených daňových priznaní za rok 2017. Aký bude prínos tohto indexu pre samotné daňové subjekty a či vôbec ukážu najbližšie mesiace.

Share Post :

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.