Virtuálna registračná pokladnica

Čo je Virtuálna registračná pokladnica?

Virtuálna registračná pokladnica (ďalej ako „VRP“ je podľa zákona o Elektronickej registračnej pokladnici bezplatne zriadené prostredie na stránkach Finančného riaditeľstva, ktoré slúži k evidencii hotovostných platieb podnikateľov. Prístup do VRP a tlač pokladničných dokladov je možný cez elektronické zariadenie užívateľa.

Kto je povinný používať VRP?

Používať VRP je povinná každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá na základe získaného oprávnenia (zápis v obchodnom registri, živnostenské alebo iné oprávnenie) na vykonávanie podnikateľskej činnosti predáva tovar alebo poskytuje služby, za ktoré ako protihodnotu prijíma tržby v hotovosti (alebo iné platobné prostriedky ktoré hotovosť nahrádzajú). Povinnosť používať VRP sa týka aj podnikateľov so sídlom alebo trvalým pobytom mimo územia SR.

Používanie VRP sa netýka podnikateľov ktorí:

  • Prijímajú hotovosť za tovary a služby mimo územia SR
  • Prijímajú tržby za tovary a služby bezhotovostne
  • Neposkytujú služby uvedené v prílohe č. 1 Zákona o ERP (link)
  • Podnikajú v oblasti, ktorá spadá do výnimiek podľa § 3 ods. 2 zákona o ERP (link).

Až do začiatku septembra 2017 bolo použitie VRP obmedzené na maximálne 3000 bločkov mesačne. S účinnosťou od 1. septembra 2017 bol novelou zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice zrušený mesačný limit pri počte vystavených pokladničných bločkov.

Aké sú výhody VRP?

  • Aplikácia je užívateľovi dostupná cez PC, tablet alebo telefón (Android aj iOS), čiže je možné ju využiť aj mimo kancelárie a nie je viazaná na jedno zariadenie,
  • Nie je potrebné viesť knihu registračnej pokladnice, denné, prehľadové alebo intervalové závierky,
  • Je bez poplatkov.

Naopak nevýhodou VRP je povinnosť online pripojenia na internet, od ktorého závisí chod a funkčnosť VRP.

Porovnanie VRP resp. elektronickej registračnej pokladnice podľa finančnej správy:

 

Bližšie informácie o žiadosti, prístupe alebo práci s VRP je možné získať priamo na stránkach Finančnej správy (tu), prípadne sa môžete obrátiť na nás (kontakt).

Share Post :

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.